Domowe metody walki ze smogiem!

Czy walka ze smogiem musi być trudna i długotrwała? Nie. Pierwsze kroki możemy podjąć już dziś, we własnym domu! Chcielibyście spróbować? Świetnie, oto kilka propozycji domowej walki ze smogiem.

Smog to po prostu zanieczyszczenie powietrza. Powstaje wskutek przedostania się do atmosfery nieczystości takich jak dym i spaliny. Do powstania smogu dochodzi podczas warunków atmosferycznych sprzyjających ich kumulacji, takich jak mgła czy brak wiatru, dlatego z tym zjawiskiem w Polsce spotykamy się głównie jesienią i zimą. Zanieczyszczenia przenoszone w tej gęstej mgle mogą być szkodliwe i kancerogenne.

Współcześnie coraz bardziej potrafimy radzić sobie z tym zjawiskiem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby w naturalny sposób i na własną rękę zawalczyć o czyste powietrze. Poniżej opisujemy kilka sposobów, dzięki którym poprawicie jakość powietrza w domu dbając o zdrowie swoje i pozostałych domowników.

  1. Przejdź na paliwa niskoemisyjne. Nasze czyny naprawdę mają znaczenie. To czym palimy w piecach ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Wybierz paliwo niskoemisyjne! Co to znaczy? Paliwo niskoemisyjne spalają się praktycznie bezdymnie, bez wydzielania produktów smołowych i sadzy.

  2. Zmniejsz temperaturę. Ciepło w naszych grzejnikach często pochodzi z węgla. Zmniejsz ilość jego spalania przykręcając temperaturę o parę stopni :) czy naprawdę potrzebujesz 22°?

  3. Wybierz tramwaj lub rower. Tramwaj w bardzo małym stopniu oddziałuje na środowisko, na czym bardzo nam zależy! Przeciwdziałanie smogowi to też zdrowy tryb życia! Zachęcamy do uprawiania sportu we wszelkich postaciach. Może to być spacer, jazda na rowerze, czy gra w tenisa!

  4. Pokochaj zielone rośliny. W walce ze smogiem polecamy zaprosić do swoich domów i mieszkań rośliny! Popularna dracena, paprocie, sensewiera czy bluszcz oczyszczają powietrze z trujących substancji. Może już masz w domu którąś z tych roślin?

  5. Zadbaj o mieszkanie. W domowym zaciszu również jesteśmy narażeni na działania smogu, szczególnie te zdrowotne! Wycieranie kurzy i regularne wietrzenie zapobiega chorobom układu oddechowego.

  6. Nie koś trawników. Łąka bronią przeciw smogowi! Dzikie kwiaty pochłaniają pyły zawieszone, łąki antysmogowe w miastach to proste rozwiązanie aby oczyścić powietrze!

  7. Recykling. Segregacja pomaga ograniczyć masę odpadów zanieczyszczających środowisko, czy trafiających do spalarni śmieci. Weź posegreguj!

  8. Noś maseczkę. Kiedy biją alarmy smogowe - zostań w domu, lub pamiętaj o maseczce wychodząc na zewnątrz!

Powrót

Kontakt

Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!