Jak miasta dbają o środowisko? Ranking najbardziej zielonych miast w Polsce

Lublin

O środowisko dbają nie tylko aktywiści, społecznicy czy organizacje pozarządowe. Coraz więcej słyszymy o działaniach podejmowanych przez samorządy. I tak jedni stawiają na elektryczne samochody, inni na segregację śmieci. Zasadność wszelkich inicjatyw proekologicznych jest niepodważalna. Jednak, które miasta wykazują największe zaangażowanie w kwestii ochrony środowiska?

Jak co roku Europolis przygotowało raport “Zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców”. Sprawdźmy zatem, które miasta są najbardziej “zielone”…

Koncepcja green cities zakłada nie tylko zwiększanie zielonej przestrzeni miejskiej, ale także szereg innych przedsięwzięć będących elementami zrównoważonego rozwoju. W rankingu Europolis polskie miasta na prawach powiatu, które wyróżniły się największą aktywnością prośrodowiskową, oceniane były na podstawie wskaźnika złożonego z:

  • indywidualnego transportu elektrycznego,
  • transportu publicznego,
  • działań na rzecz jakości powietrza,
  • społeczności lokalnej,
  • zdrowia publicznego.

W rankingu znalazło się 66 miast. Czołówkę tworzą polskie metropolie - autorzy raportu podkreślają, że trend ten utrzymuje się już od 6. edycji rankingu. Czy świadczy to o większym zaangażowaniu w ochronę środowiska dużych ośrodków miejskich? A może przedsięwzięcia te są po prostu bardziej zauważalne ze względu na swoją skalę?

Najbardziej “zielony” okazał się Lublin. Tuż za nim - Katowice, a na dalszych pozycjach: Łódź, Siedlce i Bydgoszcz. Spośród wybranych miast najmniej “zielone” jest Świnoujście. A jak sytuacja wygląda w przypadku uwzględnianych poszczególnych kategorii? Przyjrzyjmy się zatem, gdzie w Polsce trafimy na najczystsze powietrze, a gdzie na najkrótszą kolejkę do lekarza…

Potęgą elektrycznych samochodów okazała się Gdynia. Jednak to nie jedyne miasto, gdzie prężnie rozwija się ten bardziej ekologiczny transport indywidualny. Równie często z “elektrykami” spotkamy się w Białymstoku czy Siedlcach. W wielu innych miastach także zauważalny jest wzrost zainteresowania takim transportem. W przeciwieństwie do Tarnobrzegu. Tam samochód bez spalin to istny wyjątek!

Skoro o transporcie mowa, czas na transport publiczny. Tu zaskoczeniem nie powinna być dominacja Warszawy oraz wysokie pozycje takich miast jak Wrocław czy Poznań. Świadczy to nie tylko o większej aktywności mieszkańców dużych aglomeracji w kwestii ochrony środowiska, ale także ich mobilności. W tak dużych miastach, pozostawienie samochodów w garażach czy na parkingach może stać się po prostu ‘szybszym rozwiązaniem’. Niezależnie od argumentu, ważne, że korzystamy na tym My wszyscy - oddychając czystszym powietrzem.

I tak przeszliśmy do działań na rzecz jakości powietrza. W którym regionie możemy spotkać się z najbardziej rozbudowaną działalnością związaną ze stanem powietrza? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na Śląsku, a dokładniej w jego stolicy - w Katowicach. Mimo że od lat ten region w Polsce uważany jest za region z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, to jednak tu powstaje najwięcej inicjatyw, aby temu zaradzić.

Sprawdziliśmy, gdzie jeździ najwięcej elektrycznych samochodów, gdzie natkniemy się na tłumy w miejskiej komunikacji, a w którym mieście wykazują się największym zaangażowaniem w jakość powietrza. Jednak co ze społecznością? Czy możemy wyróżnić miasto ze względu na organizację mieszkańców? Ranking Europolis pokazuje, że jak najbardziej jest to możliwe. Najbardziej zorganizowani i zaangażowani w środowisko są mieszkańcy Mysłowic. W ubiegłym roku aż 34% pomysłów na wykorzystanie miejskiego budżetu obywatelskiego dotyczyło rozwoju terenów zielonych!

Ostatnią kategorią rankingu było zdrowie publiczne. Jak pokazują wyniki - najwięcej lekarzy i szpitalnych łóżek na tysiąc mieszkańców przypada w Rzeszowie. Tabelę zamykają Ruda Śląska, Mysłowice i Piotrków Trybunalski.

Ranking “Zielonych miast” pokazuje nie tylko, w którym kierunku poszczególne miasta powinny się rozwijać, ale także jak wiele jest rzeczy do zrobienia i jak istotny jest zrównoważony rozwój. Nie liczymy na to, że w przyszłorocznym raporcie żadne z miast nie znajdzie się na 66. miejscu, bo przecież zawsze ktoś jest na końcu. Mamy nadzieję jednak, że w przyszłorocznym rankingu, nawet u tych na końcu tabeli, wyniki będą znacznie wyższe!

Raport europolis

Powrót

Kontakt

Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!