O czystym powietrzu podczas kryzysu klimatycznego   

O czystym powietrzu podczas kryzysu klimatycznego

Czy mamy jeszcze szansę zatrzymać postępujący kryzys klimatyczny i kiedykolwiek oddychać czystym powietrzem?

Kryzys klimatyczny to szereg zmian w atmosferze i na ziemi, związanych ze zwiększającym się globalnym ociepleniem. Prowadzi do bardzo szkodliwych i często nieodwracalnych zmian. Jest to ogromny problem, który w konsekwencji dotknie każdego z nas. Czy mamy jeszcze szansę zatrzymać postępujący kryzys klimatyczny i kiedykolwiek pooddychać czystym powietrzem?

Chyba każdy słyszał lub czytał już analizy raportów dotyczących zanieczyszczenia środowiska naturalnego i zwiększającej się temperatury powietrza na Ziemi. Jednym z głównych elementów, który ulega zanieczyszczeniom, jest powietrze. Chcąc przeciwdziałać wszelkim negatywnym skutkom tych procesów, musimy przede wszystkim zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ale, co dalej?

Po pierwsze – nie jest za późno, choć trzeba działać jak najszybciej! Bardzo ważne jest, aby uświadamiać i edukować, przede wszystkim najmłodszych. Dopiero zdając sobie sprawę ze skali problemu, jego konsekwencji i możliwych do podjęcia działań prewencyjnych, jesteśmy w stanie stawić mu czoła. Edukacja ekologiczna powinna stać się nie tylko przedmiotem szkolnym, lecz również tematem codziennych rozmów. Ale sama świadomość to nie wszystko – trzeba jeszcze wiedzieć, co robić, aby zapobiec katastrofie klimatycznej.

Nie ma co ukrywać, że najważniejsze będą tu zmiany globalne, głównie w obrębie gospodarki przemysłowej. Alternatywą dla spalania tradycyjnego węgla lub niskiej jakości produktów węglowych jest stosowanie niskoemisyjnego paliwa bezdymnego. Możemy zatem ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza, a tym samym zmniejszyć postęp zmian klimatycznych bez konieczności modernizacji infrastruktury. Paliwa alternatywne możemy stosować również w sektorze komunalno – bytowym, będącym jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń tworzących smog. Co więcej, warto zwrócić również uwagę na redukcję starych, niespełniających norm pieców.

Walka ze zmianami klimatycznymi to również szereg różnorodnych działań prewencyjnych, na przykład budowania izolacyjnych pasów zieleni wokół zakładów przemysłowych (rośliny absorbują wiele zanieczyszczeń gazowych, głównie pyłów). Warto eliminować także występowanie transportu ciężkiego w centrach miast, chociażby poprzez budowanie obwodnic. W domach i blokach mieszkalnych, dobrze jest zwrócić uwagę na konieczność termomodernizacji. Dzięki mniejszemu zużyciu zmniejszymy zapotrzebowanie na ciepło, jak i jego produkcję. Wystarczy usprawnienie instalacji wewnętrznych, grzewczej i wentylacyjnej, oraz polepszenie izolacji dzięki szczelnym przegrodom, takim jak okna, drzwi i ściany.

Przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu możemy również indywidualnie – poprzez korzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru, inwestowanie w ekologiczne środki transportu czy niestosowanie aerozoli zawierających freon. Oddychając czystym powietrzem żyjemy lepiej i dłużej. Jako Fundacja Błękitna wiemy, że przed nami jeszcze długa droga i bardzo dużo do zrobienia, ale jeśli każdy z nas się zaangażuje, to krok po kroku będziemy zmierzać ku lepszemu!

Powrót

Kontakt

Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!