Słońce, wakacje, wycieczki – z latem kojarzą nam się same pozytywne rzeczy. Niewielu z nas pamięta jednak, że gorące letnie powietrze nie jest wolne od zanieczyszczeń, kojarzonych przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Skąd zatem, gdy pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, bierze się smog i jak najlepiej sobie z nim poradzić?
Dzięki temu, że temperatura powietrza nie wymaga już od nas codziennego ocieplania pomieszczeń, ilość wytwarzanych zanieczyszczeń w sektorze komunalno–bytowym jest zdecydowanie mniejsza niż w okresie zimowym. Dzięki temu latem oddycha nam się dużo lżej! Jednak w ciepłe i gorące dni najbardziej doskwierająca jest obecność smogu fotochemicznego, powstałego na skutek wzrostu stężenia tlenków azotu w powietrzu.
Smog ten, zwany również smogiem typu Los Angeles, tworzy się przede wszystkim ze względu na wzmożony ruch uliczny w suche, upalne dni. Nadmierne osadzanie się spalin samochodowych jest jednak kwestią, na którą każdy z nas może mieć realny wpływ już teraz! Mowa tu nie tylko o zmianie samochodu na niskoemisyjny, elektryczny czy hybrydowy, bo działanie to, choć słuszne i jak najbardziej pomocne, nie będzie możliwe dla każdego. Najważniejsze okażą się bowiem codzienne wybory jak, na przykład, zmiana środka transportu - na tramwaj, a najlepiej: rower lub hulajnogę! (Chyba nie trzeba wspominać, że poza ochroną środowiska, taki wybór przynosi również pozytywne efekty dla naszego ciała i samopoczucia!)
Równie niebezpieczne dla naszego zdrowia są zanieczyszczenia emitowane, także latem, przez zakłady energetyczne i wytwórnie przemysłowe. Zgodnie z założeniami promowanymi przez Fundację Błękitną, stopniowe wdrażanie paliw alternatywnych może skutecznie ograniczać wydzielane w ten sposób zanieczyszczenia. Propagowanie i wdrażanie na szerszą skalę bezdymnych paliw stanowi bowiem realną zmianę w kwestii zmniejszenia szkodliwych emisji.
Jak zatem uchronić się przed zanieczyszczeniami, chcąc bez zmartwień cieszyć się letnią pogodą na świeżym powietrzu? W pierwszej kolejności - zwróćmy uwagę na raporty o poziomie zanieczyszczeń w naszym mieście. Kontrolując jakość powietrza możemy świadomie decydować o miejscu, w którym chcemy spędzić czas. W gorące i bezwietrzne dni warto również unikać miejsc o natężonym ruchu samochodowym - w zamian rozważmy wybranie się do parku, lasu lub poza miasto. Jeśli stan powietrza okaże się być naprawdę krytyczny, dobrze jest zaopatrzyć się w maseczki antysmogowe lub zmienić plany i pozostać w domu.
Co więcej, jakże istotna jest kwestia edukacji ekologicznej - dopiero będąc świadomym źródeł i zagrożeń zanieczyszczeń powietrza możemy skutecznie przeciwdziałać ich powstawaniu i aktywnie chronić się przed ich negatywnymi skutkami.
Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!